בתחילת חודש אפריל 2019 נכנסו לתוקף תקנות אי הפללה על שימוש בקנאביס, אך לדעת עורך הדין שגיא זני, אין מדובר בתחילתה של לגליזציה. לדעתו, המוטיבציה הנמוכה של משטרת ישראל לאכוף את החוק ולעצור את משתמשי הקנאביס, הייתה גם ככה נמוכה בשנים האחרונות. בנוסף לכך, משתמשים עם עבר פלילי נקי נהנים מסגירת תיק בפעם האחרונה מסיבת חוסר עניין לציבור. עם זאת, חשוב לציין כי היחס כלפי קטינים לא משתנה, והוא מחמיר ביותר כלפיהם, בכל הנוגע לסמים.

בשנים האחרונות, גבר השימוש בקנאביס בכל רחבי הארץ, וגם אם נעצרו אזרחים, הם בד”כ היו נחקרים ומשוחררים ללא רישום פלילי, כיוון שמטרת המשטרה הייתה להגיע אל הסוחרים הגדולים, או לעצור את המשתמשים מבצעים עבירה נלוות, כמו אלימות או נהיגה תחת סמים. בנוסף לכך, עו”ד זני מציין כי בשנים האחרונות, אחזקת גרמים בודדים של חשיש או קנאביס כמעט ולא נאכפה ע”י המשטרה.

כעת, המדיניות החדשה היא הטלת קנסות על המשתמשים הנתפסים בפעמים הראשונות ע”י המשטרה במהלך השימוש בסמים. מדיניות זו נקראת “אכיפה מנהלית”, אך היא מעלה מספר שאלות. באיזו מידה המשטרה אכן תאכוף את המדיניות החדשה, והאם המשטרה תהיה הגוף האמון על אכיפת המדיניות בכלל? האם יכול להיות שאכיפת המדיניות תעבור לעיריות השונות, שיפעילו צוות פקחים שיסייר בבתי הקפה, בברים ובגנים הציבוריים, ויחפשו מעשנים? תפיסת המשתמשים הללו תעשיר את קופת העירייה, ועל כן עיריות עניות ינסו להעשיר את הקופה העירונית כמה שיותר.

אם לפי שעה, נראה כי מדיניות זו באה אולי כדי להקל אפילו במעט על ציבור המשתמשים, הרי שזו טעות. ברוח הפוליטית והחברתית, המנסה לעודד לגליזציה ומתן אישור חוקי לשימוש בקנאביס, מדינות אי הפללה רחוקה מאד מלגליזציה חוקית. המשטרה מצידה, צריכה למקד את רוב מאמציה במאבק מול הסוחרים והמנהלים בטלגראס, שמפיצים את הסמים כמעט בלי בעיות. לדעת עו”ד זני, אכיפה מנהלית אינה הפתרון, ומוקדם לדעת כיצד יאכפו את התקנות והמדיניות החדשות. עם זאת, כן ניתן לדעת בשלב זה כי מי שייתפס, יצטרך לשלם קנסות כבדים מאד.

נושא המגדלים לצריכה אישית לא מופיע בשום כותרת או כתבה העוסקת באי ההפללה, אך יש בהחלט מקום להתחשב גם במגדלי הקנאביס לשימוש עצמי, הרוצים להימנע מיצירת קשר עם סוחרים ומפיצים. אותו מגדל קנאביס לשימוש אישי, לא מגדל כמויות גדולות ולא מעשיר את מעגל הסמים, אלא הוא מגדל הקנאביס לשימוש עצמי ופרטי, כדי לא להיסחט ע”י עבריינים ולהתעסק עם כספים ואיומים.

כתיבת תגובה

כתובת המייל תשאר חסויה שדות נדרשים מסומנים ב *

ניתן להשתמש בתגיות HTML אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

נקוי טופסשליחה