שוטרי משטרת אשדוד שנסעו ברחבי העיר באחד הערבים, זיהו לפתע מכונית שנוסעת בצורה מסוכנת. היא ביצעה סטיות מהירות, עברה מנתיב לנתיב ועוררה את חשד השוטרים.

השוטרים המשיכו לנסוע אחר הרכב החשוד, וכרזו לו כדי שיעצור. במקום זאת, הגביר הנהג מהירות ובעקבות זאת החל מרדף בכבישים. בשלב מאוחר יותר, נכנס הרכב לרחוב ללא מוצא, שם הצליחו השוטרים לסגור עליו.להפתעתם גילו השוטרים שלושה קטינים ברכב, בגילאי 13-14, שעל פי החשד גנבו את הרכב.

לכאורה מדובר על עבירה של גניבת רכב, שהיא עבירה נפוצה בקרב קטינים, אך הענישה שמגיעה בעקבותיה אינה מהמחמירות, שכן מדובר אחרי הכול בעבירת רכוש.

הנושא החמור יותר קשור לכך שאותם קטינים, סיכנו אזרחים בכך שנהגו ללא רישיון ברכב פרטי. אלא שמבחינת הענישה, קשה מאוד לייצר הרתעה במקרה שכזה, שכן לא ישללו לאותו קטין את הרישיון כבר בגיל 13 – כארבע שנים לפני שהוא רשאי להוציא רישיון על פי חוק.

למעשה, העונש שייקבע ייפול ויקום על סיכויי השיקום של אותו קטין. אם הוא ישתף פעולה עם קצינת המבחן, יגיע לבית הספר, יפגין נוכחות וישקיע בלימודים, שירות המבחן עשוי להתחשב בו. הקטין יישאר במעקב, וכך גם חבריו ששהו ברכב בעת המרדף, אם אכן לקחו חלק באירוע מתחילתו (כולל גניבת הרכב).

קטין שגנב רכב לא ייענש כלל?
דרגו את הכתבה!

עו"ד פלילי שגיא זני

עורך דין פלילי שגיא זני הוא עורך דין עצמאי משנת 2008, המלווה חשודים ונאשמים בעבירות פליליות ומייצגם בפני הערכאות המשפטיות השונות. בין התחומים בהם מייצג עו"ד זני: עבירות סמים, עבירות אלימות, עבירות מין, ייצוג אסירים בעתירות ובוועדות שחרורים, הגשת בקשות חנינה לנשיא המדינה וכן בקשות למחיקת רישום פלילי.