אלכוהול בקרב קטינים. המעשים תועדו

תופעה: בני נוער מתעדים עצמם בעבירות – מה ההשלכות?

לאחרונה פורסמה כתבה ובה תיעוד שהעלו לרשת נערים מבית ספר בנתניה, צורכים אלכוהול בשטח בית הספר ומחזיקים בסכין ובמברג, ביום ראשון ללימודים. אותם נערים, גם זכו לשיתופים על תיעודם מבני נוער אחרים – אלא שבעקבות הגעת החומרים לידי חלק מההורים, נפתח לקטינים תיק במשטרה ואלו התנצלו. המקרה הזה מעלה סוגיה מעניינת באשר לאחריות הגורמים השונים, ובאשר לחוזק הראיות הדיגיטליות ב-2020.

הגורמים המעורבים בפרשות שכאלה (מלבד הנערים)

  • הנהלת בית הספר - ההנהלה מושפעת מהורים לילדים אחרים בבית הספר, וכמובן שלה אינטרס שבית הספר יישאר נקי מעבריינות ותלמידיו לא ייטלו חלק במעשים פליליים. זאת, על מנת לטפח את תדמיתו ולמנוע השפעה שלילית על תלמידים אחרים. חובת הדיווח של בית הספר היא לרווחה ולמשטרה.
  • שירותי הרווחה - אלו צריכים להיכנס לתמונה על בסיס דיווח של בית הספר על מקרי עבריינות.
  • המשטרה - גוף האכיפה שתפקידו לנהל חקירה, לאסוף ראיות כמה שיותר מהר ולהגיע לאשמים, כדי להסיר את הכתם האפשרי על בית הספר כולו. מלבד זאת, תפקידה של המשטרה הוא לעזור להפנות את המקרה לרווחה.

מכיוון שמדובר בקטינים, ממונית להם קצינת מבחן. תפקידה הוא לדאוג שהם לא יושעו מבית הספר, שכן מניסיוני בתור עורך דין פלילי לנוער, היפלטות ממערכת החינוך היא שלב נוסף בהידרדרות. בנוסף, יש לערוך שיחות אישיות עם כל נער ונער ולהבין את המניעים של כל אחד למעשים. בהתאם לכך, יש להתאים טיפול.

השלב הבא אחרי פתיחת התיק הפלילי במשטרה לנערים הללו, הוא העברתו לשירות המבחן, שיחד עם בית הספר אמור לנסות לשקם את הנערים. מה שברור הוא, שאסור לשני הגופים האלו להיכנע ללחץ של הורים אחרים בבית הספר, שאינם קשורים לחשודים. כן, ברור כי הפתרון הקל להשעות אותם או להעיפם מבית הספר. אבל הוא מנוגד לחלוטין לערך השיקום של הקטינים ועלול להוביל להידרדרות במצבם. שיקום הוא מוצא ראשון, גם לפי חוק הנוער, שלפיו עובדים העובדים הסוציאליים.

צפו בתיעוד מתוך הכתבה שפורסמה באתר N12:

הטלפון הסלולרי - מכרה זהב למשטרה

במקרה המדובר בנתניה, ייתכן שלא ניתן היה להתוודע להכנסת האלכוהול, הסכין והמברג לשטח בית הספר, לולא התיעוד של הנערים עצמם. לתיעוד הזה של בני הנוער את עצמם מבצעים עבירה פלילית (צריכת אלכוהול, עבירות מין, עבירות סמים ועוד), יש השלכות מרחיקות לכת:

  • כל תיעוד בטלפון משמש ראיה חזקה - טעות נפוצה בקרב בני נוער, היא לחשוב שאם מתעדים עבירה באותו הרגע ומוחקים את החומר לאחר מכן, המשטרה לא יכולה לעקוב אחרי הראיות. אלא שלמשטרה יכולת לשחזר את הראיות כמובן. ראיות מהטלפון הן חזקות ומוצקות ובעקבותיהן מגיעה גם הראיה החזקה ביותר - הודאה. 
  • המשטרה - גוף האכיפה שתפקידו לנהל חקירה, לאסוף ראיות כמה שיותר מהר ולהגיע לאשמים, כדי להסיר את הכתם האפשרי על בית הספר כולו. מלבד זאת, תפקידה של המשטרה הוא לעזור להפנות את המקרה לרווחה.

בני נוער רבים מנסים לבצע מחיקת ראיות דיגיטליות, אבל מעשה זה עלול בפני עצמו להוביל לאישום בשיבוש החקירה, זאת בנוסף לעבירה עצמה. חשוב להבין כי טלפון נייד הוא בגדר ‘פצצה מתקתקת של ראיות’, מעין מכרה זהב למשטרה, שלרוב מוביל לפיצוח התיקים. ברגע שקיים צורך חקירתי, למשטרה תהיה יכולת לשחזר חומרים שנמחקו מהטלפון.

חייגו 077-6704426 או השאירו פרטים

פוסטים נוספים בנושא:

דגלי ישראל ופלסטין - שב"ח או אזרח?

מצד אחד שב”ח, מצד שני אזרח

מדי פעם אני משתף אתכם בסיפורי מקרה מתוך הסוגיות המונחות על שולחני כעורך דין פלילי, והפעם ארצה לשתף אתכם במקרה יוצא דופן במורכבותו ובקונפליקטים שהוא

המשך קריאה »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *