פרשה מזעזעת נחשפה בעת האחרונה בישראל: קטין בן 16 הורשע בביצוע עבירות מין קשות בדודתו הלוקה בנפשה בת ה-37, אשר סובלת ממגבלות שכלית.

עורך דין פלילי לקטינים

ההרשעה הגיעה לאחר הסדר טיעון, שבמסגרתו הודה הנאשם בעובדות של כתם האישום. העבירות שיוחסו לו: אינוס ומעשה סדום. השופטים החליטו לשלוח את הנאשם למעון נעול עד לגיל 18, ויהיה עליו לשלם למתלוננת פיצויים.

על פי כתב האישום, הקטין התגורר בבניין סמוך לדודתו. הוא ביצע בה מעשים מגונים ומעשי סדום בכמה מקרים, ללא הסכמתה ותוך כדי ניצול העובדה שמדובר באישה חולת נופש הלוקה בשכלה.

הקטין הזמין את דודתו לדירה בבניין שבו התגוררה, הורה לה להתפשט וביצע בה את זממו. בעקבות זאת, היא החלה לדמם מאיבר מינה, ברחה לבית סמוך כשהיא צועקת ובוכה אל מול משפחתו של הנאשם.

גם באישום השני עולה דפוס פעולה דומה: הנאשם הוביל את המתלוננת לדירה והורה לה להתפשט, ולאחר מכן ביצע בה מעשה סדום ועזב את המקום.

מוגבלות שכלית וחוסר ישע גוברים על שיקולי שיקום של קטינים

במקרים רבים, בית המשפט נוהג להתחשב בקטינים בכל הקשור לאונס, זאת כדי לא לפגוע בעתידם. אלא שבמקרה זה, המוגבלות של המתלוננת, שסובלת ממחלה נפשית, גוברת על שיקולי השיקום של הקטין, בטח כשמדובר על עבירות מין.

במקרים רבים, נוהג בית המשפט, כשמדובר על עבירות מין מהרף הנמוך יותר, לנסות ולשקם קטינים ולא להעניש, אך בעבירות של אינוס, מעשי סדום ומעשים מגונים בנסיבות מחמירות הפתח לשיקום קטן הרבה יותר.

אם מדובר על קרבן הלוקה בשכלו, עם צרכים מיוחדים, שונה, חלש יותר או חסר ישע, הנטייה להגן עליו ולתת עונש מרתיע כדי לשמור על החלשים.

יש לציין שהנאשם ביצע את העבירות בגיל מוקדם יותר (הואשם בגיל 16, אך ביצע את המעשים המגונים כמה שנים לפני כן), אך למרות זאת, גיל 12 הוא גיל האחריות הפלילית. לכן, מכיוון שמדובר על ילד צעיר, אפשר לשער שמדובר על כשל של הרווחה בטיפולה במשפחה זו.

בנוסף, קיים סיכוי גבוה שאותו קטין חווה הטרדה מינית או שהיה עד לעבירות מין בגיל צעיר יותר – מה שהשפיע עליו בגיל מאוחר יותר. במקרה כזה, אם אכן יחקרו אותו ויגלו כי בעבר הוטרד מינית, לא בטוח שיתייגו אותו כעבריין מין, ואולי ינסו לטפל במצבו.

דרגו את הכתבה!

כתיבת תגובה

כתובת המייל תשאר חסויה שדות נדרשים מסומנים ב *

ניתן להשתמש בתגיות HTML אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

נקוי טופסשליחה