דינו של קטין אינו כדינו של בגיר? תלוי את מי שואלים

minor
דינו של קטין אינו כדינו של בגיר. אם חשבתם שזה ברור כשמש, כדי שתחשבו שנית. משטרת ישראל עצרה קטין בצורה בלתי חוקית לאחר שטענה כי הפר את ההוראות שלה. הסיפור החל כאשר בגיר בעל עבר פלילי וקטין ללא עבר פלילי נעצרו ליד ביתו של אלוף פיקוד מרכז רוני נומה ברמת גן, על אף שהוצאו נגדם צווים האוסרים עליהם להגיע לאזור. הם נעצרו והועברו למשטרת רמת גן להמשך טיפול. השניים הוחזקו במעצר ויום לאחר מכן שוחרר הבגיר – לו עבר פלילי – בטענה כי לא ניתן לייחס לו עבירה כלשהי. בניגוד אליו, הקטין, לו אין עבר פלילי, הוחזק במעצר כשהמשטרה אף ביקשה להאריך את מעצרו. אם זה לא מספיק, בשעות הלילה הוא אף נאזק בתאו. בעקבות זאת קבע סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, משה דרורי, כי מעצרו של הקטין היה בלתי חוקי. הוא טען כי בצווים של האלופים לא ברור האם ידעו שמדובר בקטין. עוד טוען סגן הנשיא כי הקטין נחקר בשעה שלוש לפנות בוקר ללא הסכמת הוריו, על אף שמדובר היה בעבירה שלא דורשת חקירה לילית. "קשה להאמין שזה קרה במדינת ישראל", אמר דרורי בנושא. "חוסר הצדק כלפי הקטין זועק", הוסיף סגן הנשיא, שהורה על שחרורו של הקטין באופן מיידי".

זכויותיהם של קטינים

ההליך הפלילי בארצנו מבוסס על עקרון ההליך ההוגן, לפיו לכל אדם מגיעות זכויות ואת ההזדמנות להגן על עצמו, בטח כשמדובר על קטינים. למעשה, קטינים החשודים בביצוע עבירות זכאים לזכויות רבות, יותר מאשר בגירים, מתוך הבנה כי לקטינים אין את הכלים להתמודד עם לחץ כשזה. כשזה מגיע לחקירה, החוקים ברורים. אם קטין נלקח לחקירה עליו להודיע להוריו על כך. כמו כן, במהלך החקירה, לקטין זכות להתייעץ עם הוריו ו/או לבקש שישהו עמו במהלך החקירה. בנוסף, הוא אינו מחויב להיחקר במהלך הלילה, כפי שקרה במקרה המדובר. בנוגע למעצרים, אין לאזוק קטין במקום ציבורי אלא אם הוא מהווה סכנה לציבור. בעוד שניתן לעצור בגיר לתקופה של 30 ימים לפני הגשת כתב אישום, קטינים ניתן לעצור ל-15 ימים לכל היותר.

חייגו 073-3744418 או השאירו פרטים

פוסטים נוספים בנושא מעצר קטין

מעצר קטין

עו"ד פלילי לקטינים על נוכחות מבוגרים קרובים בעת דיוני מעצרם של קטינים

קטין שנעצר ונחקר, יש לו זכות לבקש שהוריו או קרוב משפחתו יהיו נוכחים בבית המשפט בזמן הדיון שנערך בהארכת מעצרו של הקטין. הזכאים לזכות של נוכחות מבוגרים קרובים בדיונים, הם קטינים בלבד בגילאי 12 עד 18.

המשך קריאה »